Znamy najlepsze linie lotnicze 2014 roku!
Zwycięzcy głosowania, które trwało od listopada 2014 r. zostali ogłoszeni dziś (10 lutego) podczas wieńczącej plebiscyt gali w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Organizatorem wydarzenia był Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy wraz z Pasazer.com. Na gali obecnych było ponad 200 osób reprezentujących wszystkie najważniejsze firmy i instytucje sektora lotniczego w Polsce, a także goście z zagranicy.
Wśród przewoźników niskokosztowych zwyciężył węgierski Wizz Air. Ta linia lotnicza dominuje w tej kategorii nieprzerwanie od pierwszej edycji plebiscytu w 2004 roku. Na kolejnych miejscach znalazły się easyJet (3. miejsce w ubiegłym roku) i Ryanair, który po rocznej przerwie powrócił na podium.
Najlepszą linią tradycyjną pod względem oferty na lotach krótkodystansowych została, podobnie jak rok temu, Lufthansa. Internauci przyznali drugie miejsce PLL LOT (rok temu poza trójką), a trzecie - Turkish Airlines (utrzymana pozycja z 2013 roku).
Pod względem oferty na lotach długodystansowych zwyciężył LOT. Rok temu polski przewoźnik nie znalazł się na podium. Dalsze miejsca zajęły Emirates (ubiegłoroczny zwycięzca) i Qatar Airways (spadek z drugiego miejsca).
Najlepszym przewoźnik czarterowym już czwarty rok z rzędu został Enter Air, który wyprzedził LOT i Travel Service. Wśród linii nielatających do Polski pierwszą lokatę utrzymała linia Singapore Airlines.
- „Najlepsza Linia Lotnicza” to najważniejszy i jedyny plebiscyt z nagrodami dla branży lotniczej w Polsce, które wiernie odzwierciedlają rzeczywistą opinie pasażerów. Zarówno rekordowa liczba głosujących, jak i obecność najważniejszych osób z tego sektora na gali w Gdyni potwierdziły znaczenie plebiscytu i gali nie tylko jako momentu wyróżnienia najlepszych, ale także jako okazji do spotkania z konkurentami i partnerami biznesowymi w wyjątkowym otoczeniu." - mówi Paweł Cybulak, redaktor naczelny Pasazer.com, organizatora plebiscytu i gali.
- "Gala Pasazer.com od lat ugruntowała sobie pozycję najbardziej prestiżowej tego typu imprezy branży lotniczej w Polsce. Współorganizacja tegorocznej edycji była dla nas nie lada wyzwaniem, ponieważ przy zachowaniu wysokiej rangi wydarzenia, chcieliśmy dodać coś własnego i nadać mu nieco inny niż w minionych latach charakter. Zawsze staramy się stawiać sobie coraz wyżej poprzeczkę i tak samo było w przypadku naszego udziału w gali „Najlepsza Linia Lotnicza 2014’ - powiedział Tomasz Kloskowski, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
- "Za największego zwycięzcę tegorocznego plebiscytu można uznać Polskie Linie Lotnicze LOT, które w zeszłym roku ani razu nie znalazły się na podium. W tym roku LOT zdobył nagrodę za trasy długodystansowe, obsługiwane nowymi boeingami 787 Dreamliner, a w dwóch innych kategoriach zajął drugie miejsce." - ocenia Dominik Sipiński, redaktor prowadzący Pasazer.com.
Cztery kolejne nagrody przyznała kapituła plebiscytu, złożona w tym roku z 20 przedstawicieli lotnisk, instytucji państwowych, ekspertów branży lotniczej oraz dziennikarzy.
Członkowie kapituły za wydarzenie roku uznali uruchomienie połączeń krajowych w Polsce przez Ryanaira oraz ich rosnącą popularność. Menedżerem roku został Tomasz Kloskowski, prezes lotniska w Gdańsku, doceniony przez kapitułę za rekordową liczbę pasażerów oraz dobrze zaplanowaną rozbudowę portu lotniczego.
Trasą roku zostało połączenie Lufthansy z Lublina do Frankfurtu. Najlepszą linią dla pasażerów biznesowych została, po raz czwarty z rzędu, Lufthansa.
- "Kapituła doceniła znaczenie Ryanaira. Irlandzki przewoźnik odważnie wszedł na trudny dla linii lotniczych rynek krajowy i odnosi na nim sukces. Eksperci nagrodzili Tomasza Kloskowskiego za to, że z konsekwencją buduje w Gdańsku lotnisko o pozycji podobnej do Krakowa na południu, a port lotniczy w Lublinie za szybkie pozyskanie Lufthansy, o którą inne lotniska regionalne zabiegały znacznie dłużej" - komentuje Paweł Cybulak.
Galę wieńczącą plebiscyt zorganizowali Pasazer.com oraz Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
Partnerem plebiscytu jest firma HDS Polska. Patronat honorowy nad plebiscytem objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki. Patronami są też Urząd Lotnictwa Cywilnego, Związek Regionalnych Portów Lotniczych i Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Patronem merytorycznym jest Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Oprawę artystyczną gali zapewnił Instytut Edmunda. Przy spektaklu według specjalnie stworzonego na tę okazję scenariuszu zaangażowanych było 120 osób.
Zdjęcie w nagłówku: Instytut Edmunda