Więcej połączeń i więcej pasażerów
Dzięki nowemu połączeniu lotniczemu, które uruchomi 2 listopada tani przewoźnik WizzAir z Gdańska do Dortmundu oraz większej częstotliwości lotów na linii Gdańsk-Londyn, obsługiwanych przez samoloty Air Polonia władze Portu Lotniczego oczekują dalszego wzrostu ruchu lotniczego i pasażerskiego.
Z usług przewoźników lotniczych obsługujących połączenia regularne i czarterowe z Gdańska do końca sezonu wakacyjnego skorzystało o niemal 24 proc. więcej pasażerów niż w tym samym okresie roku 2003.
W ciągu ośmiu miesięcy tego roku przez gdański port lotniczy przewinęło się aż 292,2 tys. pasażerów o 55 tys. pasażerów więcej niż rok wcześniej. Największy wzrost dotyczył połączenia z Gdańska do Frankfurtu, gdzie przybyło aż 60 proc. pasażerów. Na brak pasażerów nie może narzekać krajowy tani przewoźnik Air Polonia, z którego usług na trasie z Gdańska do Londynu Stansted skorzystało od marca br. już 11,8 tys. osób.
O 40 proc. zwiększył się także nieregularny ruch pasażerski, przede wszystkim za sprawą rosnącej liczby pasażerów korzystających w sezonie wakacyjnym z połączeń czarterowych do popularnych miejscowości turystycznych w Afryce Północnej i Turcji. Przez osiem miesięcy br. w ruchu nieregularnym przewieziono 16,4 tys. osób, podczas gdy w całym 2003 r. było to 22,2 tys. osób.
Na wysokim poziomie utrzymuje się wskaźnik wykorzystania miejsc pasażerskich w samolotach latających na trasach z gdańskiego portu lotniczego. Na koniec sierpnia 2004 roku wyniósł on 69 procent. Na połączeniu do Londynu Stansted, obsługiwanym przez Air Polonia, wykorzystanie miejsc pasażerskich znacznie przekracza 90 procent. Bardzo wysokie wskaźniki utrzymują się także na połączeniach międzynarodowych do Kopenhagi (72,2 proc.) Monachium (79,4 proc.) i Frankfurtu (82,1 proc.). Nie brakuje także chętnych na trasie krajowej do Warszawy - samoloty LOT i Eurolot latają tu z obłożeniem sięgającym 70 procent.
W ciągu ośmiu miesięcy w gdańskim porcie lotniczym obsłużono przeładowano 2089,1 ton ładunków - o 24 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.