Port Lotniczy Gdańsk a koronawirus

„Z dniem 23 stycznia 2020 r. wszystkie loty z Wuhan zostały odwołane. Został również wstrzymany cały transport publiczny oraz dalekobieżny. Podobne środki ostrożności zostały również wdrożone w innych regionach Chin. Miejsca spotkań publicznych zostały zamknięte do odwołania, a władze miast zalecają unikanie uczestnictwa w różnego rodzaju spotkaniach grupowych. Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do rejonów Azji Południowo-Wschodniej” – brzmi komunikat GIS.
Port Lotniczy Gdańsk nie ma bezpośrednich połączeń z Chinami. „Kontrolujemy jednak kierunki przylotów samolotów, jesteśmy w kontakcie z liniami lotniczymi i innymi lotniskami, a przede wszystkich ze służbami, w tym z Państwowym Granicznym Inspektorem Sanitarnym i Graniczną Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Gdyni. Na razie są to działania prewencyjne, nie ma bowiem informacji o realnym zagrożeniu, które mogłoby dotyczyć naszego lotniska” - powiedział Łukasz Kunowski dyrektor do spraw bezpieczeństwa w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy. W terminalach pasażerskich rozwieszone zostały plakaty i rozdawane są ulotki Głównego Inspektora Sanitarnego na temat zagrożenia i tego, co należy zrobić w razie stwierdzenia objawów, mogących wskazywać na zarażenie koronawirusem. Gdańskie lotnisko ma odpowiednio przeszkolonych medyków, ratowników i strażaków do zwalczania zagrożeń epidemiologicznych. Są oni wyposażeni w odpowiedni sprzęt, m.in. specjalne kombinezony i maski, mają środki do dezynfekcji. Zwalczanie zagrożeń epidemiologicznych lotniskowi strażacy trenowali podczas ćwiczeń w 2017 i 2019 roku.
Główny Inspektorat Sanitarny zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną związaną z koronawirusem.
Szczegóły i aktualne komunikaty na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego.
Zalecenia GIS dla osób podróżujących po Chinach:
• unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
• bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
• unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
• unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
• ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
• przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.
Przypadki zachorowań stwierdzono dotychczas w Chinach, w tym Hong Kongu i Makau, Tajwanie, Tajlandii, Japonii, Korei Południowej, Singapurze, Wietnamie, Francji, USA, Kanadzie, Australii, Nepalu i Malezji.