Pierwszy elektryczny autobus na polskim lotnisku
Niskopodłogowy autobus Urbino 12 wożący pasażerów po płycie lotniska jest wygodny, cichy i nie emituje spalin. Pojazd ma litowo- jonowe baterie, które ładowane są w bazie firmy Welcome na gdańskim lotnisku. Na jednym ładowaniu autobus może jeździć cały dzień.
Niskopodłogowy autobus miejski z serii Solaris Urbino jest produkowany od 1999 roku przez polskie przedsiębiorstwo Solaris Bus & Coach S.A. w Bolechowie - Osiedlu koło Poznania. Został uznany za najlepszy autobus miejski w 2017 roku.
Prognozy ekspertów wskazują, że w roku 2030 w Europie napęd elektryczny znajdzie się w niemal połowie nowych autobusów, zaś silniki spalinowe będą zamontowane w zaledwie 7 proc. z nich
W Porcie Lotniczym Gdańsk firma Welcome dysponuje także elektrycznym holownikiem do wypychania samolotów typu TLD TPX-100E. Taki holownik jest tylko w Gdańsku, jest jedynym w Polsce i jednym z około stu w Europie. Firma od lat wymienia także pozostały sprzęt spalinowy na elektryczny. Dysponuje aż osiemnastoma agregatami do zasilania samolotów w energię elektryczną. Są jeszcze tylko trzy spalinowe, ale używane tylko awaryjnie. Welcome posiada także coraz więcej elektrycznych taśmociągów bagażowych i ciągników do transportu bagaży. "Pod względem ekologicznym jesteśmy na pierwszym miejscu wśród lotnisk regionalnych w Polsce"- powiedział Jarosław Lewkowicz Kierownik Działu Technicznego Welcome Airport Services. Dodał, że jego firma ma już 49 % pojazdów i urządzeń elektrycznych. I zamierza nadal zastępować sprzęt spalinowy na elektryczny, ktory jest dostępny na rynku.
Welcome Airport Services jest wiodącym, pod względem ilości obsługiwanych przewoźników, agentem handlingowym w Polsce. Firma oferuje kompleksowe usługi obsługi naziemnej samolotów, pasażerów i cargo ponad 70 linii lotniczych z całego świata, a także dla samolotów Executive & VIP Aviation.