Gdańsk 3 °C
  • Pomoc dla niepełnosprawnych
  • Kontrast
    Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

    Mega konstrukcja stalowa pod rozbudowywany terminal na lotnisku (VIDEO)

    2020-08-20, 09:30

    Główne zdjęcie
    Na terenie budowy pirsu zachodniego trwa montaż ogromnych dźwigarów stalowych, które będą tworzyły konstrukcję dachu obiektu. Dzięki rozbudowie terminalu ma się zwiększyć komfort obsługi pasażerów Portu Lotniczego w Gdańsku.

    Budowa budynku pirsu zachodniego, który będzie przedłużeniem istniejącego już terminalu pasażerskiego, trwa od jesieni ubiegłego roku i ma się zakończyć w IV kwartale 2021. Jest realizowana przez Korporację Budowlaną DORACO. 

    W ostatnich dniach na budowie stanęły pierwsze elementy instalacji stalowej, która będzie służyła jako konstrukcja dachu i ruszt dla fasady aluminiowo-szklanej budynku pirsu. Ekipa DORACO przywozi i montuje specjalne elementy zwane dźwigarami. To bardzo duże przedsięwzięcie logistyczne na budowie. Każdy z 4 dźwigarów składa się z 5 części o długości 36 metrów i masie 12 ton. Dotychczas postawiono 4 elementy, a będzie ich docelowo 20 i będą montowane około miesiąca.

    ZOBACZ VIDEO


    Dźwigary zostaną ze sobą połączone i usztywnione dodatkowymi belkami stalowymi. Razem stworzą konstrukcję o długości 180 i szerokości 44 metrów. Jej waga wyniesie w sumie 600 ton. Ta wielka i ciężka konstrukcja będzie oparta na słupach stalowych w kształcie drzewa z dwiema i czterema gałęziami. Do wykonania konstrukcji używane są trzy żurawie samochodowe, z czego główny o nośności 300 ton odpowiada za położenie najważniejszych elementów. Pozostałe dwa żurawie o nośności 50
    i 130 ton odpowiedzialne są za rozładunek dostarczanych na budowę fragmentów konstrukcji.

    „Po zamontowaniu dźwigarów na bieżąco stawiamy części konstrukcji stalowej budynku i łączymy je w pracochłonnym procesie spawania. Jest on realizowany pod kontrolą wykwalifikowanego nadzoru spawalniczego. Zespawane elementy są następnie sprawdzane poprzez prześwietlanie falami rentgenowskimi. Wszystko po to, by mieć pewność co do wysokiej jakości i bezpieczeństwa konstrukcji” – powiedział Łukasz Rudnicki kierownik budowy DORACO.   

    Konstrukcje tego typu jak dźwigary zazwyczaj służą na budowach do wykonywania przykrycia obiektów o dużej powierzchni np. stadionów czy hal widowiskowo-sportowych. Takie rozwiązania można znaleźć także w branży drogowej przy budowie mostów i wiaduktów. 

    Na realizowanej w Porcie Lotniczym Gdańsk rozbudowie terminalu pasażerskiego wykonano dotychczas 98% robót konstrukcji żelbetowej. Trwają prace przy budowie zewnętrznych klatek schodowych dla rękawów pasażerskich. W najbliższych dwóch miesiącach DORACO planuje zakończenie stawiania konstrukcji stalowej i budowy zewnętrznych klatek schodowych oraz rozpoczęcie montażu fasady aluminiowo-szklanej i prac związanych z wykonaniem pokrycia dachu. 

    Po rozbudowie terminalu pasażerskiego Port Lotniczy Gdańsk zyska prawie 16 tys. m kw. nowej powierzchni (dotychczas jest ok. 45 tys. m kw.). W nowym pirsie będą obsługiwani pasażerowie rejsów rozkładowych, którzy podróżują do krajów non-Schengen, część nowego pirsu będzie też przeznaczona do obsługi pasażerów ze strefy Schengen. 

    Podstawowe zmiany parametrów po wybudowaniu pirsu: 
    - centralny punkt kontroli bezpieczeństwa – zwiększenie linii kontroli z 11 do 18
    - punkty odprawy paszportowej/odloty – zwiększenie przejść z 6 do 10
    - punkty odprawy paszportowej/przyloty – zwiększenie przejść z 8 do 12 
    - gate’y odlotowe– zwiększenie liczby gate’ów z 20 do 30
    - odbiór bagażu– zwiększenie liczby karuzel z 5 do 9 


     

    Zobacz najnowsze