Certyfikat Covid od dziś w Europie
Unijny certyfikat Covid-19 ostatecznie został zaakceptowany przez Unię Europejską, a także przez Liechtenstein, Szwajcarię, Islandię i Norwegię. Certyfikat może zawierać zaświadczenia potwierdzające przechorowanie Covid-19, szczepienie na koronawirusa lub negatywny wynik testu. Certyfikat wystawiany jest osobom, które otrzymały negatywny test wykrywający wirusa SARS-CoV-2 - antygenowy lub PCR. Takie zaświadczenie ważne jest w Polsce 48 godzin.
Certyfikat można uzyskać w formie elektronicznej lub papierowej, a jego najważniejszym elementem jest kod QR. Otrzymuje się go bezpłatnie, w Polsce pobierając z Internetowego Konta Pacjenta, z aplikacji mojeIPK, mObywatel, w punktach szczepień oraz od lekarza lub pielęgniarki z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.
Źródło: gov.pl
Certyfikaty Covid po powrocie do Polski weryfikuje na lotnisku Straż Graniczna za pomocą systemu elektronicznego (skanowanie kodu QR).
Podstawowym celem wprowadzenia certyfikatu jest ułatwienie przemieszczania się po Europie. O regulacjach dotyczących wjazdu do poszczególnych krajów lub innych sytuacji, w których będą potrzebne zaświadczenia sanitarne, ostatecznie decydują władze państw lub regionów Unii. Dlatego zasady w różnych krajach mogą się między sobą nieznacznie różnić. Przed każdą podróżą zagraniczną należy sprawdzić obowiązujące regulacje w kraju docelowym. Niektóre kraje wymają pełnego zaszczepienia, inne uznają, że wystarczy, by podano pierwszą dawkę szczepionki dwudawkowej, inne wymagają dodatkowej ankiety czy rejestracji.
Szczegółów szukaj na stronie MSZ Informacje dla podróżujących TUTAJ
Ministerstwo Zdrowia o Unijnym Certyfikacie Covid TUTAJ