Gdańsk 2 °C
  • Pomoc dla niepełnosprawnych
  • Kontrast
    Change language Sprache ändern изменить язык Zmień język

    Airport City Gdańsk new business destination (VIDEO)

    2019-08-09, 12:00

    Główne zdjęcie
    Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy rozpoczyna budowę Airport City, nowoczesnej inwestycji komercyjnej położonej przy lotnisku. To kompleks 7 budynków o charakterze biurowym, łączącym funkcje usługowe, gastronomiczne oraz hotelowe. Nazwy biurowców nawiązują do alfabetu lotniczego: Alpha, Bravo, Charlie, Delta, Echo, Foxtrot, Golf i Hotel.

    Jedną z najważniejszych zalet Airport City Gdańsk będzie bezpośrednie sąsiedztwo Portu Lotniczego Gdańsk, z którego w 2019 roku realizowanych jest 81 połączeń do 21 krajów, w tym do 10 hubów lotniczych: Zurychu, Dusseldorfu, Frankfurtu, Monachium, Amsterdamu, Helsinek, Kopenhagi, Oslo, Sztokholmu i Warszawy. Kompleks Aiport City charakteryzuje szybkie połączenie drogowe z Obwodnicą Trójmiasta, autostradą A1 oraz bliskość Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Dogodny dojazd zapewnią również liczne połączenia autobusowe. 

    Dziś w Gdańsku odbywała się konferencja prasowa, w trakcie której został zaprezentowany projekt Airport City Gdańsk. Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk powiedział, że budowa ACG to dla gdańskiego lotniska kolejny kamień milowy. Wcześniej takimi kamieniami były: budowa i oddanie do użytku w 1997 roku terminalu T1, a następnie budowa i otwarcie terminalu T2 w 2012 roku. W konferencji wzięli udział także właściciele Portu. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła wagę i rolę przedsięwzięcia, jakim ma być Airport City dla miasta i regionu. Pozytywie o projekcie mówili także Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Ryszard Świlski, Prezydent Sopotu Jacek Karnowski i Zastępca Prezydenta Gdyni Katarzyna Gruszecka - Spychała. 

    Relacje video z konferencji jest na trojmiasto.pl i na www.gdansk.pl

    Cała inwestycja Airport City zaoferuje około 120 tys. m. kw. powierzchni użytkowej i około 100 tys. m.kw. powierzchni najmu. Budynki będą posiadały inteligentny systemem zarządzania oraz całodobową ochronę. Energooszczędność inwestycji zostanie poparta Certyfikatem Leed Gold.  Budynki będą w pełni przystosowane do użytku przez osoby niepełnosprawne. Planowane są również udogodnienia dla rowerzystów. Na terenie kompleksu znajdą się stacje ładowania pojazdów elektrycznych i rowerów Mevo. Przewidziana jest budowa strefy sportu i rekreacji. We współpracy z pomorskimi uczelniami i organizacjami pozarządowymi projektowane są ścieżki tematyczne: kulturoznawcze, rekreacyjne, gastronomiczne i dotyczące zakupów. Port Lotniczy Gdańsk w swojej nowej inwestycji stawia na naturę. Zieleń i przyjazny klimat to niewątpliwe atuty Airport City. Oprócz istniejących już drzew, wokół biurowców wyrosną trawy, rośliny ozdobne oraz kwiaty. Na dachach powstaną zielone tarasy widokowe, a przy jednym z budynków ogród warzywny. 

    W ramach Airport City Gdańsk, jako pierwszy zrealizowany zostanie budynek Alpha. Będzie miał 6 pięter i dwie kondygnacje podziemne i będzie oferował 197 miejsc parkingowych. Powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie 8,5 tys. m.kw. Dzisiaj został ogłoszony przetarg na budowę Alphy. Budowa powinna rozpocząć się w IV kwartale 2019, a zakończyć w II/III kwartale 2021 roku. W kolejnym etapie realizowany ma być obiekt Bravo o powierzchni użytkowej 16,5 tys. m.kw. z 381 miejscami parkingowymi. Harmonogram budowy Bravo i termin oddania do użytkowania będzie uzależniony od powodzenia rynkowego obiektu Alpha. 



    Nowoczesne powierzchnie biurowe w Trójmieście są obecnie skupione przy głównej osi komunikacyjnej łączącej Gdańsk z Sopotem i Gdynią. Aż 27% całej trójmiejskiej podaży znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Kołobrzeskiej (kompleksy Olivia Business Centre oraz Alchemia). Obserwuje się jednak zwiększone zainteresowanie deweloperów lokalizacjami poza Oliwą i należy założyć, że trend ten będzie postępował. Przeciwwagą dla najpopularniejszych stref biznesowych mają stać się obszary położone za obwodnicą, szczególnie w pobliżu lotniska. 
    Inwestorem Airport City Gdańsk jest Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Spółka zarządza nowoczesnym, trzecim co do wielkości lotniskiem w Polsce, które w 2019 roku zamierza obsłużyć 5 mln. pasażerów. „Projekt Airport City Gdańsk to inwestycja, która w dłuższej perspektywie czasu umożliwi dywersyfikację przychodów naszej spółki. Chcemy, aby za kilkanaście lat stanowiły one istotną część naszej aktywności i były uzupełnieniem przychodów z działalności lotniskowej i pozalotniskowej. W ten sposób powiększamy także majątek spółki, równocześnie budując nową dzielnicę lotniskową” – powiedział Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Budowa Airport City Gdańsk ma być finansowana z emisji obligacji przez Bank Pekao S.A. i ze środków własnych Portu. 



    Za koncepcję Airport City Gdańsk wraz z dokumentacją projektową odpowiada warszawskie biuro PIG Architekci, które zrealizowało m.in. projekty biurowca Kolonia Sielce Office Warszawa, biurowca Dowborczyków Łódź, koncepcje biurowców Adnreasstrasse Ostbanhof Berlin, Berlin an der Urania Berlin, Jerozolimskie Business Park oraz kompleksu Poznań Office Center. Ponadto jest  także autorem rozbudowy terminalu T2 Portu Lotniczego Gdańsk i lotniska w Krakowie, budowy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i stadionów piłkarskich w Olsztynie i Chorzowie. Za wynajem powierzchni komercyjnej Airport City Gdańsk odpowiedzialna jest spółka Jones Lang LaSalle (JLL). To wiodąca firma doradcza, świadcząca kompleksowe usługi na rynku nieruchomości. Posiada 300 oddziałów na całym świecie i obsługuje klientów w 80 krajach. 

    Szczegóły projektu Airport City Gdańsk i jego realizacji dostępne są na www.airportcitygdansk.pl. 

    W trakcie konferencji przywitaliśmy naszych gości spotem reklamowym, zrealizowanym przez agencję eventową Instytut Edmunda: ZOBACZ I POSŁUCHAJ 

    Zobacz najnowsze