„Wielki brat” w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy
Czasy, gdy na mostach, dworcach, czy lotniskach widniały tabliczki informujące o zakazie fotografowania odeszły już chyba w niepamięć. Dzisiaj lotniska wychodząc naprzeciw osobom chcącym fotografować ruch lotniczy tworzą specjalne „górki spotterskie”, czyli wzniesione ponad linię ogrodzenia punkty umożliwiające swobodne obserwowanie
i fotografowanie startujących, czy lądujących statków powietrznych.
Doskonałym wsparciem dla fanów awiacji jest oczywiście również internet. Dzięki bijącym rekordy popularności stronom internetowym, czy aplikacjom na urządzenia mobilne, jesteśmy w stanie niemal w pełni obserwować ruch lotniczy. Na radarach przedstawiona jest trasa samolotu, jego prędkość, wysokość i wiele innych danych. Również coraz więcej lotnisk udostępnia obraz z kamer internetowych, umożliwiając podglądanie startujących i lądujących samolotów. Tutaj prym wiedzie Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
Obrazy z kamer internetowych dostępnych na stronie gdańskiego lotniska oglądane są codziennie średnio przez 2 tysiące internautów z niemal całego świata. Pozytywne opinie na temat kamer wyrażane są przez użytkowników na różnych forach internetowych oraz w kierowanych bezpośrednio do Spółki mailach. Podziękowania za to, że jesteśmy „chyba jedynym lotniskiem na świecie, które z tak wielu kamer udostępnia obraz na żywo” czytamy na przykład w mailach od użytkowników z Brazylii.
Wszystkich lotnisk na świecie nie sprawdzaliśmy, jednak w Polsce, Port Lotniczy Gdańsk jest jedynym lotniskiem komercyjnym udostępniającym obraz w technice live stream i to z aż 4 kamer! Wraz z dodaną w dniu wczorajszym czwartą kamerą (na razie w fazie testowej) możliwe jest obecnie obserwowanie obu kierunków pasa startowego, płyt postojowych, a nawet wnętrza terminalu pasażerskiego. Dzięki przekazywanym w czasie rzeczywistym obrazom, możliwe jest oglądanie manewrujących samolotów, a także wysiadających i wsiadających do nich pasażerów.
W lipcu tego roku zakładka naszej strony internetowej z kamerami lotniskowymi odnotowała aż 68 tysięcy odwiedzin! Ilość przekazanych przez kamery danych sięgnęła 30TB! Aby umożliwić tak duże transfery, na potrzeby streamingu wykorzystywane jest wydajne i stabilne łącze o wyjątkowo wysokiej przepustowości dostarczane przez firmę Volta Communications. Średnio w miesiącu wśród osób oglądających obraz z gdańskiego lotniska ponad połowa to stali użytkownicy interesujący się codziennym życiem Portu. Jednak podczas wyjątkowych wydarzeń, jak na przykład przylot drużyny Barcelony, kamery odwiedzane są masowo przez tzw. użytkowników unikatowych. W czasie przylotu drużyny z Katalonii obraz z kamer obserwowało jednocześnie ponad 830 użytkowników. W sumie w tym dniu odnotowaliśmy aż 4000 wizyt.
„W miarę możliwości, (zarówno tych prawnych, jak i technicznych), staramy się otwierać drzwi naszego lotniska tak szeroko, jak tylko się da i to nie tylko przed osobami korzystającymi z Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy fizycznie, ale również wirtualnie. W kwestii dostępnych publicznie kamer jesteśmy liderem w Europie
i prekursorem w naszym kraju. Cały czas wraz z modernizacją naszej infrastruktury lotniskowej, modernizujemy również infrastrukturę informatyczną. Rozbudowujemy nie tylko terminalne pasażerskie, ale również zmieniamy serwery, zwiększamy przepustowości łączy internetowych, urozmaicamy stronę www i dodajemy kolejne elementy ich funkcjonalności. Bycie w czołówce lotnisk regionalnych zobowiązuje, a my staramy się zawsze być dwa kroki z przodu.” – powiedział Tomasz Kloskowski, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
Link do zakładki z kamerami:
http://www.airport.gdansk.pl/airport/kamery-internetowe
W sezonie letnim w ruchu regularnym z Gdańska można polecieć do:
Berlina (airberlin)
Amsterdamu, Dubrownika, Krakowa, Lublina, Rzeszowa, Splitu, Wrocławia, Zadaru (eurolot)
Frankfurtu, Warszawy (PLL LOT)
Frankfurtu, Monachium (Lufthansa)
Oslo (norwegian)
Zielonej Góry (Sprint Air)
Birmingham, Bristolu, Cork, Dublina, Edynburga, Girony, Leeds Bradford, Londyn Stansted, Manchesteru, Oslo Rygge (Ryanair)
Kopenhagi, Oslo (SAS)
Alesund, Barcelony, Bergen, Doncaster-Sheffield, Dortmund, Eindhoven, Glasgow, Goteborga, Hamburga-Lubeki, Haugesund, Kolonii/Bonn, Kristiansand, Liverpoolu, Londynu Luton, Malme-Sturup, Mediolanu-Bergamo, Rzymu, Oslo Torp, Paryża-Beauvais, Stavanger, Sztokholmu-Skavsta, Trondheim oraz Turku (WizzAir).
W sezonie letnim w ruchu czarterowym z Gdańska można polecieć do:
Antalayi, Dalaman, Bodrum, Sharm al Sheik, Hurghady, Rodos, Chania, Corfu, Heraklionu, Kos, Enfidha, Zakyntos, Dubrovnika, Barcelony, Palma de Mallorca, Teneryfy, Telawiwu, Varny i Fuerteventury.